Kartonové dutinky pro včelky samotářky 8 mm - 50 ks
Dutinky z kartonu do domečku pro včelky samotářky.
- 50 kusů v balení
- Průměr 8 mm
- Velmi pevné
- Lze zkrátit nůžkami na potřebnou délku
Umisťujte tam, kde na dutinky neprší. Vlhko nesvědčí ani samotářkám, ani dutinkám. Nezapomínejte, že zadní strana domečku musí mít stěnu plnou. Samotářky jen neochotně osidlují průchozí otvory, proto trubičky umisťujte těsně k zadní stěně domku tak, aby nebyl zadní otvor průchozí.
Doporučujeme kombinovat dutinky různých průměrů, samotářek jsou stovky druhů a velikostí, takže je dobré, když každá najde pro sebe vhodný hnízdní prostor.
A co se děje v takové hnízdní dutince? Když najde oplodněná včela vhodnou dutinu, skulinu nebo prostě základ pro hnízdo podle svých druhových preferencí, začne shánět materiál, ze kterého vytvoří v hnízdě komůrku. Poté, co je komůrka připravená, sbírá včelka nektar a pyl jako zásobu potravy, kterou shromáždí v komůrce. Do komůrky naklade vajíčko, komůrku uzavře a celý proces většinou opakuje, takže je za sebou v dutině několik komůrek pečlivě oddělených přepážkami. Pak se samička přesune k další dutině. Každá včelka naklade za svůj život 20 až 30 vajíček, pro každé vajíčko musí vyrobit samostatnou komůrku se zásobou potravy potřebnou pro přežití, má tedy stále napilno.
V uzavřené komůrce se během několika dní vylíhne z vajíčka larva, ta se živí připravenou potravou. Po nějaké době se larva zakuklí (stadium larvy trvá 5 až 10 týdnů) a z kukly se pak vyklube dospělá včelka, která vylétne do světa. Tento cyklus bývá jednoroční, existují ale i včelky, které takto vyvedou několik generací potomků během jedné sezóny.
Pokud byste se chtěli dozvědět o včelkách samotářkách více, věnovali jsme jim na blogu samostatnou sekci.
Specifikace:
- 50 ks v balení
- Materiál: papírový karton
- Rozměry: délka 20 cm, vnitřní průměr cca 8 mm, vnější průměr cca 10 mm
- Váha: 20 g