Jak si na zahradu přilákat veverky?
Víte, že na světě najdete stovky druhů veverek? Některé skáčou po větvích, jiné se zahrabávají do země. Ty největší žijí v Asii – ohromné ratufy mohou vážit i tři kila! V Česku z veverkovitých najdete vzácného sysla a ze známých stromových veverek pak
veverku obecnou. V našem blogu si ukážeme, jak toto bystré a zvědavé zvířátko motivovat, aby si našlo cestu do vaší zahrady. V sortimentu máme řadu produktů přímo pro veverky, které vám v tom pomohou.
Veverky obecné patří mezi tvory, kteří dokážou žít v blízkosti člověka. Potřebují samozřejmě stromy a dostatek potravy, s trochou štěstí je ale spatříte nejen v lese, ale také v parku nebo i mezi paneláky. Koneckonců drzost lázeňských veverek je proslulá!
V dětských knihách autoři zobrazují nejčastěji zrzavou veverku, ovšem kožíšek může mít různé barvy. Pokud pozorujeme hnědou, černou, mahagonovou, nebo dokonce
smetanovou veverku, nemusíme se bát, pořád se jedná o náš původní druh. Invazní veverka popelavá se zatím v Česku nevyskytla a problém s ní má především Velká Británie.
Pochutinám žádná veverka neodolá
Nejvděčnější potrava pro veverky? Samozřejmě různé ořechy. Veverky milují vlašské a lískové ořechy, z krmítka si je rychle vyberou a schovají si je to svých úkrytů. Pochutnají si ale i na kukuřici a slunečnici, nabídnout můžete i jablka a hrušky. Pozor ale, aby se ovoce nezkazilo, pokud ho veverky nesní, odstraňte ho, aby v krmítku neplesnivělo. A také pozor na mandle! Pro veverky jsou jedovaté, rozhodně se jim vyhněte. Všechna potrava nesmí být samozřejmě solená ani jinak ochucená.
Chcete něco přímo pro stromové akrobatky? V Zelené domácnosti nabízíme speciální mixy oříšků a semen, které veverky milují a jen se po nich zapráší.
Určitě jste si všimli, že potrava veverek je do značné míry shodná s tím, na čem si pochutnávají ptáci. Můžou tedy poobědvat na společném krmítku? Teoreticky ano, v praxi jsou ale ptáci výrazně rychlejší a než se veverky stačí rozkoukat, slunečnice a vlašáky si odnesou sýkorky a brhlíci. Doporučujeme proto využít speciální krmítka, do kterých se ptáci nedostanou. V čem se liší? Mají odklopitelnou stříšku, kterou je třeba otevřít, aby se zvíře k potravě dostalo. Ptáci takový úkon nezvládnou, veverčí tlapky ale snadno.
Krmítko a pítko usnadní život
Veverky jsou aktivní přes den, díky čemuž si můžete dosyta užít jejich pozorování v přirozeném prostředí. A také vám to pomůže vytipovat, kam veverčí krmítka umístit. Zkuste vysledovat jejich rutinu – po které trase se pohybují nejčastěji. Na naší zahradě využívají jako biokoridor řadu olší, po které se bezpečně přesouvají do centra obce, kde hledají ořechy a další dobroty. V
místě, kde jsou k vidění často, pak už stačí instalovat veverčí krmítko. Zrzkám někdy trvá, než si ho všimnou a pochopí jeho princip. Nalákejte je tím, že do okolí i přímo na krmítko položíte pár ořechů ve skořápce. V nabídce Zelené domácnosti jsou dokonce i krmítka s pítkem, takže veverky dostanou veškerý servis.
A zajímavost na konec: veverky s rozmnožováním nečekají až na jaro. První páření probíhá hned na začátku roku, někdy dokonce už o Vánocích. Přikrmováním tak pomůžete březím samičkám, aby měly více síly a následně se postaraly o mláďata. Ta se totiž rodí do hnízd, zatímco venku panuje sníh a mráz.
Komentáře jsou zamknuty.