Typy krmítek a jaké ptáky na nich uvidíte

3. díl seriálu

0 10 869

Někteří ptáci jsou poměrně přizpůsobiví, vděční za každou nabídku potravy a na tvaru krmítka jim tolik nezáleží. Jsou ale i takoví ptáci, kteří se živí převážně ze země, nebo potřebují v krmítku větší prostor, aby se do něj vůbec odvážili. Pokud chcete na svoji zahradu přilákat co nejvíce různých druhů ptactva, je třeba myslet na jejich požadavky, a to jak na obsah, tak i formu krmítka.

Kam krmítko umístit?

Když vlastníte zahradu, ideální je dát krmítko na strom, nebo poblíž keřů (pozor ale na číhající kočky). Pokud máte zahradu u lesa či sadu, tím lépe. Dalo by se to popsat jako „jít ptákům naproti“ – tedy dát krmítko tam, kde se nejčastěji vyskytují a kde je jejich přirozené prostředí.

I když žijete v bytě, můžete krmítko umístit na balkon, parapet, nebo třeba na strom, na který máte z okna výhled (to abyste nepřišli o všechnu tu podívanou). Prodávají se i krmítka s přísavkami na sklo.

Čím více různorodých krmných stanovišť vytvoříte, tím více druhů ptáků na nich budete vídat. Navíc se nebude na krmítko stát fronta, ve které by se sešly takové druhy ptáků, které se třeba navzájem nemohou vystát, nebo se jeden druhého bojí.

TYPY KRMÍTEK

Válcová a zásobníková krmítka

Ptačí krmítko
Foto: Schwegler

Toto krmítko se plní shora a ve spodní části postupně vypadávají semínka tak, jak je ptáci odebírají. Vyrábějí se válce se standardními otvory a pak specializované na hodně drobná semínka (např. na niger). Zásobníková krmítka fungují na stejném principu jako válcová, jen mají jiný tvar a větší podstavec, ve kterém se krmivo hromadí a ptáci ho z něj sbírají.

Zásobníky mají tu výhodu, že do nich lehce nasypete velké množství krmiva do zásoby. Při dešti a sněhu ale hrozí, že se do spodní části dostane vlhkost, která bude těžko vysychat.

Do zásobníkových krmítek vám budou chodit: sýkory, vrabec domácí, strakapoud, zvonek zelený, čížek lesní, brhlík lesní, špaček obecný, stehlík obecný (miluje zásobníky s drobnými semeny – niger)

Zásobníky na ořechy

Jsou to krmítka s drátěnou stěnou, používají se především na oblíbené arašídy. Ptáci ořechy ozobávají přes mřížku, ale nedostanou celý ořech ven. Jde o opatření proti „vykradení“ krmítka.

Ořechové silo uvítají: červenka obecná, čížek lesní, sýkory, strakapoud, brhlík lesní, vrabci, dlask tlustozobý

Klasické domečky se stříškou

Krmítko domeček
Foto: Zelená domácnost

Nejběžnější krmítko, zavěšené, nebo připevněné na stojanu. Nevýhodou je, že ptáci v krmení sedí a občas i vykonávají potřebu, takže je nutné čistit tato krmítka častěji. Proto volíme taková krmítka, která jsou sundat, nebo minimálně mají odnímatelné a dobře čistitelné dno, které můžeme nechat vyschnout. Krmítka typu domeček se vyrábějí v různých velikostech a tvarech.

Když je u vás hojnost ptactva, pořiďte (popřípadě vyrobte) krmítko s dostatečnou plochou (třeba až 0,25 metru čtverečního), mezi stříškou a základní deskou by měla být výška cca 30 cm, to pokud zde chcete pozorovat i plaché druhy ptáků jako jsou dlask, stehlík či pěnkava. Takové krmítko je zamýšleno jako velkokapacitní, hodí se pro stanoviště s velkým počtem ptačích návštěv.

Krmítko typu domeček vyhledávají téměř všichni ptáci.

Krmící plocha ve výšce

Plocha bez stříšky, umístěná na stojanu ve výšce. Krmivo je rozprostřené po této ploše. Platí zde stejné pravidlo jako u domečku: častěji čistit plochu, na které ptáci hodují.

Na ploše se rádi nakrmí: kos černý, drozd zpěvný, pěvuška modrá, střízlík obecný, konipas bílý, pěnkava obecná, zvonek zelený, špaček obecný

Krmení na zemi

Násypné krmítko na zem
Násypné krmítko na zem, Zelená domácnost

Krmná plocha se zastřešením, ale může být i bez. Může jít také o násypné krmítko určené k položení na zem. Ptáci si berou jídlo přímo ze země, nebo z desky položené na zemi. Pokud krmíte ze země bez zastřešení, je potřeba počítat s rychlým vlhnutím a plesnivěním krmiva.

Na zemi si na krmení pochutnají: strnad obecný, skřivan, pěnkava obecná, konopka, koroptev polní, bažant, slípka zelenonohá, žluna zelená, kos černý, drozd kvíčala, hrdlička zahradní, holub hřivnáč, konipas bílý, linduška luční, linduška lesní, straka obecná, sojka obecná, krkavec velký

Lojové koule a koláče

Lojové koule
Foto: Pfiffikus

V obchodech vídáme stále nejčastěji lojové koule v síťce, ale ornitologové je nevidí vůbec rádi, protože do síťky se může pták zamotat. Navíc síťky jsou pak pohozené i na zemi a hrozí, že je jiné zvíře sežere. Na trhu už ale existují i koule bez sítěk, které se vkládají do držáků na zavěšení. Stejně tak nabídnete ptákům tukové koláče, rozbalíte a vložíte do speciálního držáku na míru.

Zavěšený tuk mají rádi: červenka obecná, sýkory, brhlík lesní, čížek lesní, mlynařík dlouhoocasý, králíček obecný, zvonek zelený, vrabci, strakapoud, datel černý

Speciální požadavky

Jsou i takoví ptáci, kteří preferují svůj vlastní způsob podávání potravy.

Je to například králíček, který rád tučnou krmnou směs vetřenou do kůry stromů nebo do větviček.

Strakapoudi chodí na krmivo zatlačené do kůry, stejně tak brhlíci, variantou je tuk natlačený do děr ve dřevě.

Šoupálek krátkoprstý má rád tučnou krmnou směs v blízkosti kmene stromu.

Pěnice černohlavá preferuje tukové krmivo s bobulemi ukryté v křoví.

Stejně jako platí, že čím pestřejší potravu ptákům nabídnete, tím více druhů k vám pravděpodobně zavítá, funguje to samé i s typy krmítek. Je vidět, že někteří ptáci preferují krmítka, která co nejvíc navazují na jejich zvyklosti při krmení. Můžete začít osvědčeným domečkem a postupně přidávat jiné krmné stanice. Další můžete přidávat i podle toho, jaké ptáky ve svém okolí potkáváte.

Předchozí díly seriálu o krmení ptáků si můžete přečíst zde.

Mohlo by vás také zajímat
Zanechte komentář