Nejoblíbenějším krmivem podávaným především v zimním období je neloupaná černá slunečnice. Pokud ale krmíte jen tou, je to trochu monotónní hostina, nemyslíte? Ptáčků přilétajících na krmítko je celá řada. Co ptáček, to jiná potřeba krmení. Můžete to poznat už jen podle zobáku: čím drobnější a tenčí zobáček, tím drobnější potravu pták vyhledává – většinou hmyz a menší semínka. Ptáci s mohutnými a silnými zobáky jsou naopak schopní si pochutnat i na větším ořechu nebo pecce. Při výběru krmiva myslete tedy i na to, kdo k vám na krmítko přilétá a že v přirozeném ptačím prostředí je skladba potravy opravdu pestrá.
Co přichystat, abyste uspokojili téměř každého ptačího hosta?
Arašídy
Jsou levnější než jiné oříšky, ale pokud máte doma třeba vlašské ořechy, můžete samozřejmě zkrmit i ty. Mezi ptáky jsou arašídy hodně oblíbené, můžete je podávat ve slupce, loupané nebo nasekané. Celé arašídy se hodí do krmítka s mřížkou, skrz ni je ptáci vyzobávají, ani kousek tak nepřijde nazmar.
Celé arašídy mají rádi: sýkorka, vrabec, brhlík, strakapoud
Šrotované arašídy uvítají: kos, pěnkava, zvonek, stehlík, čížek, sýkory, vrabci, pěvuška, červenka, brhlík, špaček, strakapoud
Niger (semena mastňáku habešského)
Drobná olejnatá semínka. Obsah tuku je až 45%. Niger ocení ptáci, kteří se jinak živí semeny bodláků.
Z nigeru budou mít radost: stehlík, čížek, zvonek, čečetka, pěnkava, konopka, špaček
Světlice barvířská
Jinak se jí říká také planý šafrán. Semínko je podobné slunečnici, jen je celé bílé a má tvrdší slupku. Semínka jsou hodně olejnatá, rostou na plodině podobné bodláku.
Světlici rádi louskají: dlask, hýl
Mouční červi
Larvy potemníka moučného. Potrava bohatá na proteiny, ty jsou potřeba především v období růstu, vyšší spotřeba je tedy v období hnízdění. V obchodě jsou mouční červi k dostání živí i sušení. Jelikož obsahují málo tuku, sušení červi se někdy obohacují olejem.
Červíka si sezobnou: kos, sýkory, vrabci, pěvuška, červenka, špaček, strakapoud, drozd
Bílé proso
Proso jsou vlastně jáhly, jen neloupané. Jde o velmi drobná semínka, krmivo je to levné, srovnatelné se slunečnicí, ale přiláká více druhů ptactva. Proso obsahuje hodně sacharidů a méně tuku.
Proso ocení: pěnkava, zvonek, čížek, vrabci, pěvuška, špaček
Konopné semínko
Všeobecně známé jako semenec. Přidává se do směsí pro papoušky, ale hodí se i pro venkovní ptáky. Je hodně tučné a má poměrně tvrdou slupku.
Semenec rádi ochutnají: konopka, zvonek, sýkora, brhlík
Kukuřice
Ptáčkům můžete dát kukuřici, ale měla by být drcená – kvůli velikosti. Nedávejte jim kukuřici určenou k zasetí na pole, pozor na vlhnutí kukuřice, mohla by obsahovat nebezpečné plísně.
Kukuřici ocení: vrabci, holub, kos, bažant, křepelky
Slunečnicová semena
Spolu s ořechy patří k nejtučnějším krmivům. Někteří ptáci si dělají ve svém okolí krátkodobé zásoby na horší časy – schovávají si semínka do dutin stromů, takže jsou pro ně vhodnější ta neloupaná. Loupaná semena mají oproti tomu výhodu v tom, že se ptáci nemusí namáhat loupáním – v zimě tak ušetří drahocenný čas i energii.
Neloupaná připravte pro: pěnkava, zvonek, sýkory, vrabci, brhlík
Loupaná semínka rádi konzumují: kos, pěnkava, zvonek, sýkory, vrabci, brhlík, špaček, strakapoud
Obilná zrna
Vyskytují se často v ptačích směsích jako levnější složka, ale většina ptáků je vynechává a z krmítka vyhazuje. Výjimkou je vrabec polní, ale i ten dává přednost něčemu lepšímu, pokud má možnost.
Obilí vám budou jíst: vrabci polní, strnad, holubi, koroptve, bažanti
Pestré namíchané směsi
Kdo hledá jednoduchost, může zakoupit předem namíchané směsi. Sami uvidíte, o co je na vašem krmítku největší zájem. Díky směsím možná nalákáte na krmítko i ptáky, kteří k vám obvykle nelétají.
Jablka a bobule
Ovoce je nejlepší nabídnout ptákům ze země nebo na pultovém krmítku, pokud necháte pár jablek na stromě, máte to bez práce. Ptáčkové se rádi krmí různými bobulemi, vy jim můžete přilepšit třeba rozinkami.
Ovocnou svačinu uvítají: kos, zvonek, červenka, brhlík, špaček, strakapoud, pěnice, kvíčala
Tuk
Tuk představuje pro ptáky efektivní zdroj energie, používejte kvalitní hovězí nebo skopový lůj. Některé druhy ptáků milují tukové směsi podávané v kůře nebo ve dřevě (strakapoud a brhlík).
Tuk můžete nabídnout ptákům prostřednictvím lojových koulí nebo v lojových koláčích. Lojové koule kupujte raději ty bez sítěk, můžete si je i sami vyrobit. U těch v síťkách hrozí, že se do nich pták nechtěně zamotá, síťky se navíc stávají zbytečným odpadem. Alternativou k lojovým koulím jsou ptačí koláče a lojové peletky. Ty se vyrábějí s různými příchutěmi – s ovocem, hmyzem nebo oříšky.
Na tuku si pochutnají: kos, zvonek, čížek, sýkory, vrabci, pěvuška, červenka, brhlík, špaček, strakapoud
Co ptákům naopak nedávat?
Sůl (ta je pro ptáky jedovatá), zbytky lidského jídla (slané a kořeněné jídlo s konzervanty atp.), nevařená rýže, hrách, fazole, čočka – hodí se jen pro velké druhy ptáků, protože v ptačím žaludku bobtnají, ptáci netráví mléko, ani sušený kokos, sušené pečivo jim nedělá dobře a při dlouhodobém krmení vodních ptáků (kachny, labutě) pečivem dokonce vede k metabolickým vadám růstu u mláďat.
Při krmení volte proto raději jistotu a osvědčené druhy krmení, experimenty nejsou na místě, mohli byste svým opeřeným přátelům spíše uškodit.
Ať už si směs pro krmení koupíte, nebo namícháte vlastní svým ptáčkům na míru, vaše snaha se vám určitě vrátí. Čím je nabídka v krmítku pestřejší, tím je větší pravděpodobnost, že i složení ptačích strávníků bude rozmanitější a to přece potěší každého majitele ptačí restaurace.
Další články věnované ptákům si můžete přečíst zde.